Dunkleosteus amblyodoratus

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Dunkleosteus amblyodoratus
Evolúciós időszak: 380–360 Ma
késő devon
Természetvédelmi státusz
Fosszilis
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Osztály: Placodermi
Rend: Arthrodira
Alrend: Brachythoraci
Alrendág: Coccosteina
Öregcsalád: Dunkleosteoidea
Család: Dunkleosteidae
Nem: Dunkleosteus
Lehman, 1956
Faj: D. amblyodoratus
Tudományos név
Dunkleosteus amblyodoratus
Carr & Hlavin, 2010
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Dunkleosteus amblyodoratus témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Dunkleosteus amblyodoratus témájú kategóriát.

A Dunkleosteus amblyodoratus a Placodermi osztályának Arthrodira rendjébe, ezen belül a Dunkleosteidae családjába tartozó faj.

Tudnivalók[szerkesztés]

A Dunkleosteus amblyodoratust, néhány kanadai, Kettle Pointból származó, töredékes kövületnek köszönhetően ismerünk. Mint a többi Dunkleosteus-faj, ez az őshal is a késő devon vízeiben élt. Az „amblyodoratus” magyarul „tompa lándzsa”. Neve valószínűleg arra utal, hogy a tarkóján levő csontos lemezek, tompa élű lándzsára emlékeztető képződményt mutatnak. Habár csak töredékes maradványai kerültek elő, a tudósok szerint ez az állat körülbelül 4,1 méter hosszú lehetett.[1]

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. Engelman, Russell K. (2023). „A Devonian Fish Tale: A New Method of Body Length Estimation Suggests Much Smaller Sizes for Dunkleosteus terrelli (Placodermi: Arthrodira)”. Diversity 15 (3). DOI:10.3390/d15030318.  

Fordítás[szerkesztés]

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Dunkleosteus című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk[szerkesztés]

  • Carr, R.K. & W.J. Hlavin, 2010: Two new species of Dunkleosteus Lehman, 1956, from the Ohio Shale Formation (USA, Famennian) and the Kettle Point Formation (Canada, Upper Devonian), and a cladistic analysis of the Eubrachythoraci (Placodermi, Arthrodira). Zoological Journal of the Linnean Society 159 (1): 195-222. DOI: 10.1111/j.1096-3642.2009.00578.x. Abstract: [1][halott link].