Pseudocreobotra wahlbergi

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Pseudocreobotra wahlbergi
Imágó
Imágó
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Ízeltlábúak (Arthropoda)
Altörzs: Hatlábúak (Hexapoda)
Osztály: Rovarok (Insecta)
Alosztály: Szárnyas rovarok (Pterygota)
Alosztályág: Újszárnyúak (Neoptera)
Öregrend: Polyneoptera
Rend: Fogólábúak (Mantodea)
Család: Hymenopodidae
Alcsalád: Hymenopodinae
Nemzetség: Hymenopodini
Nem: Pseudocreobotra
Saussure, 1870
Faj: P. wahlbergi
Tudományos név
Pseudocreobotra wahlbergi
Stål, 1871
Szinonimák
  • Pseudocreobotra wahlbergii
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Pseudocreobotra wahlbergi témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Pseudocreobotra wahlbergi témájú médiaállományokat és Pseudocreobotra wahlbergi témájú kategóriát.

A Pseudocreobotra wahlbergi a rovarok (Insecta) osztályának fogólábúak (Mantodea) rendjébe, ezen belül a Hymenopodidae családjába tartozó faj.

Előfordulása[szerkesztés]

A Pseudocreobotra wahlbergi előfordulási területe Afrika keleti és déli részein található.

Megjelenése[szerkesztés]

A rovar átlagos hossza, körülbelül 38 milliméter. Az imágó potrohának alsó részén tüskés képződmények vannak. Az alapszíne példányonként változó, általában zöldes, de lehet sárgás, rózsaszínes és vöröses is. A szárnyfedőin egy 9-esre emlékeztető mintázat látható. A repülőszárnyai belül narancssárgásak, míg kívül átlátszóak. A két nem igen hasonlít egymásra; a különbséget a nőstény szárnyfedőin levő kis tüskék, a rövidebb csápok és a hosszabb szárnyak. A nőstény potroha 6- szelvényből áll, míg a hímé nyolcból. A nőstény a felnőtté váláshoz hétszer vedlik, míg a hím csak hatszor.[1] A nimfa fekete, hangyához próbál hasonlítani.

Életmódja[szerkesztés]

Védekezési célokból elsősorban elrejtőzik a környezetébe, azonban ha ez nem sikerül, akkor a széttárt szárnyain levő mintázattal megpróbálja elijeszteni ellenségét. Trópusi rovarként melegkedvelő; a 25–30 Celsius-fokos hőmérsékletet kedveli, de rövid ideig megtűri a 18 Celsius-fokot is.[2] Főleg repülő rovarokra és pókokra vadászik, de a kannibalizmust sem veti el.

Szaporodása[szerkesztés]

A nőstény párzás után petetokot rak le, amelyben akár 30-50 kis Pseudocreobotra wahlbergi is lehet.[3][4]

Képek[szerkesztés]

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. 8 Facts About the Spiny Flower Mantis”, 2014. március 20.. [2019. július 13-i dátummal az eredetiből archiválva] (Hozzáférés: 2019. július 13.) (angol nyelvű) 
  2. Spiny Flower Mantis - Pseudocreobotra wahlbergii | Keeping Insects (amerikai angol nyelven). www.keepinginsects.com . [2019. július 13-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2019. július 13.)
  3. Deadly Mantis Archiválva 2018. március 22-i dátummal a Wayback Machine-ben. Retrieved 13 May 2013.
  4. Pseudocreobotra Wahlbergii (Spiny Flower Mantis) - Insectstore - Live Insect Store for praying mantids, ootheca & stick insects”, Insectstore - Live Insect Store for praying mantids, ootheca & stick insects. [2019. július 13-i dátummal az eredetiből archiválva] (Hozzáférés: 2019. július 13.) (amerikai angol nyelvű) 

Fordítás[szerkesztés]

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Pseudocreobotra wahlbergi című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.