Egérmese

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Egérmese
(An American Tail)
1986-os amerikai animációs film
RendezőDon Bluth
Producer
Vezető producer
Műfajdráma, musical, történelmi, vígjáték
Forgatókönyvíró
Hang
ZeneJames Horner
OperatőrBill Butler
VágóDan Molina
DíszlettervezőDon Bluth
GyártásvezetőThad Weinlein
Gyártás
Gyártó
Ország Amerikai Egyesült Államok
Nyelv
Játékidő80 perc
Költségvetés9 000 000 USD
Képarány1,85:1
Forgalmazás
Forgalmazó
Bemutató
KorhatárKorhatár nélkül megtekinthető
Bevétel
Amerikai Egyesült Államok
47 483 002
USD
Világszerte
84 542 002
USD
Kronológia
KövetkezőEgérmese 2. – Egérkék a Vadnyugaton
Kapcsolódó műsorEgérmese
További információk
A Wikimédia Commons tartalmaz Egérmese témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Az Egérmese (eredeti cím: An American Tail) 1986-ban bemutatott amerikai rajzfilm, amely az Egérmese című filmsorozat első része. Az animációs játékfilm rendezője Don Bluth, producerei Don Bluth, Gary Goldman és Jonh Pomeroy. A forgatókönyvet David Kirschner, Judy Freudberg és Tony Geiss írta, a zenéjét James Horner szerezte. A mozifilm a Sullivan Bluth Studios és az Amblin Entertainment gyártásában készült, és az Universal Pictures forgalmazásában jelent meg. Műfaja zenés kalandfilm.

Amerikában 1986. november 21-én mutatták be a mozikban, Magyarországon 1991. május 10-én adták ki VHS-en.

Cselekmény[szerkesztés]

A film 1885 idejében jár, Shostka-ban, az Orosz birodalom idejében. Ebben a városban él egy zsidó egér család, aminek a neve Mousekewitz, és ami eléggé humoros módon a Moskowitz család házában él. A szülők neve a szokásos Anya és Apa, míg a két gyerek neve Tanya és Fievel. Apa a lányának egy kötényt ad, Fievelnek meg az ős kalapját, ami azonban túl nagy rá. Apa Amerikáról kezd el mesélni, egy városról, amiről úgy gondolja, hogy nincsenek ott macskák. Az ünneplés azonban félbe szakad, miután a kozákok megjelennek és egy antiszemista gyújtós támadást indítanak, ami elpusztítja a Moskowitz és a Mousekewitz család otthonát, miközben a macskáik megtámadják az egér lakosokat. Fievelt a macskák majdnem megeszik, de szerencsére elmenekül, a környezet meg lecsendesedik. A család elhagyja a falut, hogy új életet kezdjenek Amerikában.

Hamburg, Németországon felszállnak egy gőzhajóra, ami New Yorkba tart, ahol minden egér, aki rajta van, ugyanúgy gondolja, akár Apa, hogy macskák Amerikában nincsenek. Egy vihar közben Fievel kimászik a fedélzetre, és leesik a hajóról egy palackban. A szülők, úgy gondolván, hogy Fievel meghalt, bánatosan továbbállnak. Szerencsére, Fievel New York partjaira vetődik, ahol egy Henri nevű francia galamb köszönti, aki úgymond, a Szabadság szobrot építi. Fievel a reményt feladja, de miután Henri azzal az idézettel lelkesíti, hogy "Soha ne mondd, hogy soha," Fievel felkerekedik a családja keresésében.

Fievel útközben találkozik Warren Patkányal, a szélhámossal, aki eladja őt egy pulcsigyárhoz. A kis egér azonban megszökik, és vele együtt egy Tony nevű olasz egér is. Sikertelen keresgélés után, Fievelt Tony felfogadja, de útközben, az egér szerelmes lesz egy tiltakozó ír egér lányba, akit Bridgetnek hívnak és aki éppen arra próbálja rábeszélni az egereket, hogy harcoljanak a macskák ellen. Miután a Mott utcai macskák megtámadják az egereket, Fievel (és a többi átutazó egér) rájön, hogy olyasmi, hogy macskanélküli ország, nem létezik.

Bridget elviszi a két egeret, hogy meglátogassák őszinte Johnt, egy alkoholista politikust, aki a macska elleni szavazókat ismeri, csakhogy éppen nem tud segíteni, mert a szavazókat még nem iktatták be. Gussie Mausheimer egy gyűlést rendez, hogy eldöntsék, hogy mit tegyenek a macskákkal. Warren természetesen szélhámoskodik és biztonságot igér, amit egyáltalán nem ad. A tömeg tanácstalan, de Fievelnek van egy ötlete, amit elsúg Gussienak. Fievel családja is megjelenik a gyűlésen, de mivel ők vannak leghátul, nem ismerik fel Fievelt.

Az egerek átveszik az irányítást a Chelsea Piers múzeumon és egy tervet állítanak fel. Az akció napján azonban Fievel elveszik és megtalálja Warren Patkány búvóhelyét, ahol kiderül, hogy Warren valójában egy macska, és ő a macskák vezetője. A fiatal egeret elkapják, de a nagylelkű biztonsági őr, Tigris, hamar megbarátkozik vele és kiengedi. A macskák üldözőbe veszik Fievelt, de a gyermek sikeresen eléri a múzeumot és felveri az egereket, majd elárulja Warren titkát. Az egerek kieresztik a titkos fegyverüket, ami nem más, mint a minski óriás egér modellje (amit Fievel az apja meséiből mintázott). A mechanikus egér elijeszti a macskákat, be a vízbe, és ennek következtével, pont egy hajóra, ami Hong Kongba tart. Azonban egy adag kifolyó kerozin és egy meggyújtott fáklya miatt, tűz gyullad ki, és emiatt Fievel újra elszakad. A tűzoltóság akciója miatt meg még messzebb mosódik egy árva sikátorba.

Tanya, aki még mindig hisz abban, hogy Fievel még él, meghallja Tony és Bridget kiáltásait, és gyanakodni kezd. Miután a család eléri a két egeret, az igazság fényre derül. Eközben, egy csapat szekálló sikeresen ráveszi Fievelt, hogy a családja nem szereti őt, mivel nekik kell keresniük őt, nem pedig fordítva. Másnap reggel, Tigris a képernyőn kívül ráveszi a családot és Gussiet, hogy lovagoljanak rajta, hogy megtalálják Fievelt, ami sikerül is. Apa visszaadja Fievelnek az elveszett sapkáját, ami most tökéletesen ráfér. Később, Henri megmutatja a családnak az elkészült szobrot, és a kisegér család amerikai kalandjai elkezdődnek.

Szereplők[szerkesztés]

Szereplő Eredeti hang Magyar hang
Fievel Mousekewitz Phillip Glasser Simonyi Balázs
Tanya Mousekewitz Amy Green Radnai Krisztina
Warren Patkány John P. Finnegan Jakab Csaba
Mousekewitz papa Nehemiah Persoff Vajda László
Mousekewitz mama Erica Yohn Halász Aranka
Tony Toponi Pat Musick Bolba Tamás
Tigris Dom DeLuise Harkányi Endre
Henri Christopher Plummer Gruber Hugó
Bridget Cathianne Blore Kiss Erika
Becsületes János Neil Ross Szabó Ottó
Gussie Mausheimer Madeline Kahn Czigány Judit
Digit Will Ryan Gergely Róbert
Moe Hal Smith Gyürki István
Jake, Warren egyik bandatagja Dan Kuenster Vass Gábor
Olasz egér Johnny Guarnieri (ének) Makay Sándor (ének)
Ír egér Warren Hays (ének) Szacsvay László (ének)
Warren két bandatagja Harangozó György
Vogt Károly
Egerek Balázsi Gyula
Kerekes József
Martin Márta
Soós László
Sirályok Hollósi Frigyes
Némedi Mari
Patkány Balázsi Gyula
Ének Gergely Róbert
Kertesi Ingrid
Kováts Kriszta

Betétdalok[szerkesztés]

Magyar Angol
Dal Előadó Dal Előadó
Amerikában ottan nincs macska Vajda László
Makay Sándor
Szacsvay László
Gergely Róbert
Kertesi Ingrid
Kováts Kriszta
There Are No Cats in America Nehemiah Persoff
Johnny Guarnieri
Warren Hays
T. Daniel Hofstedt
Soha ne mondd Gruber Hugó
Simonyi Balázs
Kertesi Ingrid
Kováts Kriszta
Never Say Never Christopher Plummer
Phillip Glasser
Linda Ronstadt
Egy elkalandozott Kertesi Ingrid Poor Wandering One Linda Ronstadt
Érzem éjjel Simonyi Balázs
Radnai Krisztina
Somewhere Out There Phillip Glasser
Betsy Cathcart
Egy Duó Harkányi Endre
Simonyi Balázs
A Duo Dom DeLuise
Phillip Glasser
Érzem éjjel (vége főcím) Gergely Róbert
Kováts Kriszta
Somewhere Out There (vége főcím) James Ingram
Linda Ronstadt

Televíziós megjelenések[szerkesztés]

További információk[szerkesztés]