Toroid koordináta-rendszer

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A toroid koordináta-rendszer illusztrációja, ami a bipoláris koordináta-rendszerből a fókuszokat elválasztó tengely körüli forgatásával származtatható. A fókuszok távolsága 1 a függőleges z-tengelytől. A piros gömb a σ = 30° koordinátának megfelelő koordinátafelület, a kék tórusz a τ = 0,5 koordinátafelület, a sárga félsík a φ = 60° koordinátafelület. A zöld félegyenes az a félegyenes, amitől a φ szög számítva van. A fekete pont a három felület közös metszéspontja, melynek descartes-koordinátái megközelítően (0,96; −1,725; 1,911)

A toroid koordináta-rendszer egy háromdimenziós koordináta-rendszer, ami a bipoláris koordináta-rendszerből a fókuszokat elválasztó tengely körüli forgatásával származtatható. Ezzel a két fókusz, és egy sugarú gyűrűvé alakul az síkban, melyre merőleges a forgatás z tengelye.

Definíció[szerkesztés]

A toroid koordináták leggyakoribb definíciója:

és ). Egy pont koordinátája megegyezik az szöggel, és a koordináta a fókuszgyűrű két oldalától mért és távolságok hányadosának természetes logaritmusával:

A koordináták nagysága: és és

Inverz transzformáció[szerkesztés]

A fenti toroid koordináta-rendszer ebből a bipoláris koordináta-renfdszerből származtatható a függőleges tengely körüli forgatással. A függőleges tengelyen elhelyezkedő körökből lesz a fenti piros gömbök, míg a vízszintes tengely mentén elhelyezkedő kék körökből tóruszok lesznek

A koordináták a következőképpen számíthatók az (x, y, z) Descartes-koordintákból:

a azimut:

a hengersugár:

és a által definiált síkban a távolságok:

A koordináta megegyezik a fókuszoktól mért távolságok hányadosának természetes logaritmusával:

ahol a fókuszoktól mért sugarak szögével, és a koszinusztétellel számítható:

Vagy explicit, előjellel együtt:

ahol .

Skálázási tényezők[szerkesztés]

Egy P pont σ és τ koordinátáinak geometriai értelmezése. Egy konstans azimuthoz tartozó síkban a toroid koordináta-rendszer ekvivalens a bipoláris koordináta-rendszerrel. A σ szöget a két fókusz és a P pont alkotja, míg τ a fókuszoktól mért távolságok arányának logaritmusa. A σ és τ konstansoknak megfelelő körök rendre pirossal, illetve kékkel ábrázolva, és derékszögben metszik egymást, amit magenta doboz jelöl

A és a slkálázási tényezői egyenlőek:

és az azimut skálázási tényezője:

Így az infinitezimális térfogatelem:

Differenciáloperátorok[szerkesztés]

A Laplace-operátor:

Egy

vektormező esetén a vektor Laplace-operátor:

A további differenciáloperátorok, mint és kifejezhetők a koordinátákkal úgy, hogy behelyettesítjük a skálázási tényezőket az ortogonális koordináta-rendszerek általános képleteibe.

Harmonikus függvények[szerkesztés]

Standard szétválasztás[szerkesztés]

A háromváltozós Laplace-egyenlet megoldható a változók szétválasztásával a toroid koordináta-trendszerben. Ha elvégezzük az helyettesítést, akkor szétválasztható egyenletet kapunk. Egy partikuláris megoldás:

ahol minden függvény a következők lineáris kombinációja:

ahol P és Q első- és másodfajú asszociált Legendre-függvények. Ezekre a Legendre-függvényekre gyakran hivatkoznak úgy, mint Legedre-harmonikusokra.

A toroid harmonikusoknak több érdekes tulajdonságuk van. Elvégezve a helyettesítést, akkor például a eltűnési renddel és a esetben:

és

ahol és rendre első- és másodfajú elliptikus integrálok. A többi toroid harmonikus kifejezhető teljes elliptikus integrálokkal.

Egy klasszikus alkalmazás a differenciálegyenletek megoldása, köztük Laplace egyenletéé, ami szétválasztható a toroid koordináta-rendszerben. A Helmholtz-egyenlet ezzel szemben nem választható szét a toroid koordináta-rendszerben. Tipikus példák egy vezető gyűrű vagy elfajult esetben egy vezető kör elektromos mezeje és potenciálja.

Alternatív szétválasztás[szerkesztés]

Egy alternatív helyettesítés: (Andrews 2006)

ahol

Ezzel ismét egy szétválasztható egyenlethez jutunk. A változók szétválasztásával:

ahol minden függvény a következők lineáris kombinációja:

Habár itt ugyanazok a harmonikus függvények jelennek meg, most az argumentum helyett, és és indexei megcserélődtek. Ez hasznos, hogyha a peremfeltételek függetlenek a szférikus szögtól, például egy töltött gyűrű, két párhuzamos sík vagy egy végtelen félsík. A hiperbolikus koszinuszt vagy hiperbolikus kotangenst argumentumában tartalmazó toroid harmonikusokhoz kapcsolódó azonosságokat a Whipple-képletek tartalmazzák.

Források[szerkesztés]

Fordítás[szerkesztés]

Ez a szócikk részben vagy egészben a Toroidal coordinates című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.