Vankóné Dudás Juli

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Vankóné Dudás Juli
Született1919. január 7.
Galgamácsa
Elhunyt1984. április 1. (65 évesen)
Budapest
Állampolgárságamagyar
Foglalkozásanépművész
SablonWikidataSegítség

Vankó Imréné Dudás Juli (Galgamácsa, 1919. január 7.Budapest, 1984. április 1.) magyar parasztfestő, népművész.

Munkássága[szerkesztés]

Dudás Ferenc és Szabó Erzsébet földműves szülők gyermeke. Hat testvére közül ő volt a legfiatalabb. Gyermekkorától fogva ápolta Galgamácsa szokásait, népművészeti emlékeit, éneklő-játszó csoportokat szervezett a falujában. Tizennyolc évesen a helyi népi együttes vezetője lett. Több nemzedék számára adta tovább a gyermekkorában megismert és az idősebbektől eltanult hagyományokat. Sokoldalúságát bizonyítja, hogy írt, rajzolt, hímzett, szőtt, szőttes- és hímzésmintákat tervezett, valamint énekelt is.

Festményeinek és rajzainak fő témáit szülőföldje népszokásai, valamint az ünnep- és hétköznapok adták. Művei között szerepel több pannó, amiket állami megrendelésre készített nagy méretben (Balatonfüred, Hotel Marina; Bp., Búsuló Juhász étterem; Kerepestarcsai Kórház; Tokió, Magyar Étterem). Kollektív tárlatokon szerepelt itthon és külföldön is (pl. Naiv művészek, 1972., Magyar Nemzeti Galéria; Magyar naiv művészek 1973., Havanna). Önálló kiállításai voltak Szegeden, a szentendrei Művésztelepi Galériában (1974), Aszódon, Debrecenben, Derecskén és Balmazújvárosban (1975), valamint külföldön is: 1977-ben az NDK-ban, 1978-ban Párizsban és 1983-ban Münchenben. Hímzéseiért elnyerte a Népművészet Mestere címet.

Munkái megtalálhatóak a Néprajzi Múzeumban, a kecskeméti Naiv Művészek Múzeumában és a galgamácsai Falumúzeumban. Műveiből készült levelezőlap és naptár is (1980).

Moldován Domokos 1969-ben Dudás Juli galgamácsai parasztfestő címmel filmet forgatott munkásságáról. A Galgamácsán álló Vankóné Dudás Juli Emlékház 1989-ben vette fel a nevét.[1]

Könyvei[szerkesztés]

  • Csicsija bubája (mondókák, Bp., 1955)
  • Falum, Galgamácsa (Szentendre, 1976)

Jegyzetek[szerkesztés]

Források[szerkesztés]